Straipsniai

Ankstyvoji raida - kūdikystė

Ar žinot, kad naujagimiai gimsta su visais smegenų neuronais, bet tik gimus šie neuronai labai aktyviai auga, formuoja naujas jungtis, užbaigia smegenų vystymąsi. Nauji ryšiai sudaro galimybes tokiam sparčiam naujagimių mokymuisi – per pirmuosius gyvenimo metus išmokstam visko žymiai daugiau nei po to per kelis mokslų metus.
Smegenų vystymasis prieš paauglystę pereina dar vieną įdomią stadiją – sunaikinami tie ryšiai, kurie buvo sudaryti kaip galimybės, bet nebuvo išnaudoti. Pavyzdžiui, naujagimiai gali išmokti bet kokios pasaulio kalbos, tačiau išmokę savo aplinkos kalbos, besibaigiant vaikystei, tokios galimybės nebetenka. Neuronai tarsi apkarpomi, kaip medžių šakelės pavasarį.
Todėl svarbu išnaudoti smegenų vystymosi teikiamas galimybes ankstyvoje vaikystėje – užpildyti vaikų gyvenimą bendravimu, dėmesiu, meile, dainomis, pasakomis, muzika, džiaugsmu, spalvomis, galimybėmis judėti visokiais būdais, liesti, čiupinėti, kurti ir atrasti...
Tik nesupainiokime su ankstyvu akademiniu ugdymu – vaikų smegenys labiausiai lavėja ne tuomet, kai vaikai mokinasi skaičių ar raidžių, bet tuomet, kai bendrauja su žmonėmis, patiria gamtą, aktyviai dalyvauja gyvenime.

Išsamus Britų nacionalinis raidos tyrimas atskleidė, kad maitinimas krūtimi vis tik yra teigiamai susijęs su vaikų intelektu. Mokslininkai nustatė, kad maitinimas krūtimi labiausiai susijęs su didesniu intelektu 7-16 metų amžiuje. Dar konkrečiau: vienas maitinimo krūtimi mėnuo siejasi su IQ padidėjimu per 0,16 punkto. Žinoma, tėvų intelekto ir kitų galinčių paveikti tyrimo rezultatus kintamųjų poveikis buvo išskaičiuotas.

Gana svarus argumentas, kodėl verta žindyti vaikus, ar ne?© M.S.K.

Puslapyje skelbiami tekstai yra VšĮ Vaiko Psichologijos centras nuosavybė.


Apie ką rašom

Tag Cloud Example